ابزار دقیق چیست؟ کاربرد آن چیست؟

ابزار-دقیق-چیست؟

ابزار دقیق چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ حتماً شما نیز نام «ابزار دقیق» به گوشتان خورده است. یا حتی با این وسیله آشنایی دارید؛ اما می‌خواهید بیشتر دربارۀ آن بدانید. همین هم دلیل سرچ زدن در گوگل شده است.

به‌طور کلی ابزار دقیق ابزاری‌است که در رشته مهندسی و عمران و پزشکی و صنایع بیش‌ترین کاربرد را دارد. و عملکرد آن هم به این صورت است که متغیرهای فیزیکی چون فشار، دما، سطح و دیگر کمیت‌های مربوطه را اندازه‌گیری می‌کند. در امر انداز‌گیری نیز با کم‌ترین خطا و دقیق انجام شود.

اگر علاقه‌مند به دانستن بیش‌تر دربارۀ اینکه ابزار دقیق چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ پیشنهاد می‌کنم ادامه مطلب را از دست ندهید.

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق علم اندازه گیری و کنترل خودکار است. ابزارهایی برای اندازه گیری و کنترل وضعیت جریان‌های فرآیند هنگام عبور از یک کارخانه استفاده می‌شود. ابزارها برای اندازه گیری و کنترل متغیرهای مانند: دما، جریان، فشار، رطوبت، کیفیت انجام می‌شود.

همچنین به بیان دیگر ادوات و ابزارهایی‌ند که براساس کمیت موردنظر در سیستم تحت کنترل، با توجه به استانداردهای حاکم انتخاب شده و استفاده می‌شوند.

آنچنان که از این تعریف بر می‌آید. این ابزار به‌قدری دقیق‌ند که در امر اندازه‌گیری هیچ‌گونه خطایی صورت نمی‌گیرد. و کاملاً بی‌نقص انجام می‌شود.

ابزار دقيق  به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  • اول از نظر نوع عملکرد آن؛ برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به ابزار نمایش این مقادیر ایندیکیتور یا نمایش‌گر معروف‌ند. ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال های استاندارد که ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده می شوند.
  • دوم‌ از نظر پارامتری كه این ابزار بايستی عملياتی بر روی آن انجام دهد. برای مثال بخش‌های ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و… انجام می‌شود.

کاربرد ابزار دقیق

استفاده از ابزار دقیق در اکثر صنایع یک امر واجب و ضروری است.برای مثال یک کارخانه بدون داشتن ابزار اندازه‌گیری دقیق به هیچ‌وجه نمی‌تواند محصولی با درجه کیفیت مناسب داشته باشد. همچنین در انواع مختلف صنایع وابسته به ابزار دقیق است تا بتواند فرایند‌ها را با سرعت کم‌ترین خطا به پایان برساند. در ادامه به دو شاخۀ مهم در صنعت که لزوم استفاده از ابزار دقیق دارند را بررسی می‌کنیم.

ابزار دقیق در صنعت نفت

لزوم استفاده از ابزار دقیق در این نوع صنعت بسیار واضح و مبرهن است. به‌طور کلی صنایعی که محصولات آن‌ها سیالات و مایعات هستند معمولا برای انتقال از خطوط لوله‌ای استفاده می‌کنند. و برای اینکه محصول خود را ذخیره و اندازه‌گیری کنند. از پارامترهای متغیری استفاده می‌کنند.

و در حین عبور میعاتی چون نفت و گاز از خط لوله باید از ابزار‌های دقیق استفاده کنند. به این دلیل که هرگونه خطا باعث ضرر در مقیاس بزرگ و کلانی می‌شود.

ابزار دقیق در صنعت معدن و سیمان

صنعت معدن و سیمان نیز ازین قاعده مستثنی نیست. و در اندازه‌گیری پارامترهایی چون؛

سطح سیلوهای ذخیره‌سازی سیمان

کنترل و اندازه‌گیری فشار بخار در دیگ‌های بخار

کنترل و اندازه‌گیری دبی خروجی مایعات و ضایعات

 اندازه‌گیری وزن محصولات تولید شده

استفاده از ابزار دقیق به‌وفور دیده می‌شود.

ابزار دقیق در صنعت برق

آخرین  و مهم‌ترین صنعتی که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، صنعت برق است. چراکه استفاده از ابزار دقیق در این صنعت بسیار اهمیت دارد. برای مثال؛ ابزار دقیق در سنجش میزان فشار الکتریسیته در نیروگاه‌ها، سنجش کیفیت کابل ابزار دقیق و شاخه‌های فرعی استفاده از ابزار دقیق به چشم می‌خورد. همچنین هر یک ازین مبحث‌ها نیاز به توضیحات مفصلی دارد.

در آخر

در این مقاله سعی کردیم با بیانی ساده شما را با اینکه ابزار دقیق چیست؟ و به‌نوعی با ماهیت ابزار دقیق آشنا کنیم. و همچنین به کاربردهایی که ابزار دقیق در انواع صنعت‌ها دارد. اگر شما نیز از این با این ابزار آشنایی دارید. می‌توانید در بخش کامنت برای ما یادداشت بگذارید.

همچنین برای خرید و مشاوره در امر خرید انواع ابزار دقیق می‌توانید با مشاورین و مهندسان مجرب ما در شرکت «پایا زمین پارس پژوک» در تماس باشید.

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *