انواع سازه های فلزی

سازه-فلزی-قابی

ساخت ساختمان‌ها مستلزم استفاده از طیف وسیعی از مصالح است. برای کارگران ساختمانی مهم است که مصالح مناسب را انتخاب کنند. تا اطمینان حاصل شود که ساختمان‌ها و سازه‌ها از دوام بهتری برخوردارند. بسیاری از ساختمان‌ها نیاز به استفاده از سازه های فلزی  در ساخت خود دارند. این نوع سازه در معماری مدرن جایی جایگاه خود را پیدا کرده ‌اند.

در ادامه این مقاله قرار است با انواع سازه های فلزی رایج در ساخت وساز را بررسی کنیم. پس تا پایان با ما همراه شوید.

فهرست مطالب

سازه فلزی چیست؟

سازه فلزی سازه ای است که از فولاد ساخته شده است. و برای حمل بارها و ایجاد استحکام کامل به یکدیگر متصل می شوند. به دلیل درجه استحکام بالای فولاد، این سازه قابل مطمئن‌تر است و درمقایسه با سایر سازه‌ها مانند سازه بتنی و سازه چوبی به مواد اولیه کمتری نیاز دارد.

در ساخت و سازهای مدرن، سازه‌های فولادی تقریباً برای هر نوع سازه‌ای از جمله ساختمان‌های صنعتی سنگین، ساختمان‌های بلند، سیستم پشتیبانی تجهیزات، زیرساخت‌ها، پل‌ها، برج‌ها، ترمینال‌های فرودگاه، کارخانه‌های صنعتی سنگین، قفسه های لوله و … استفاده قرار می‌گیرند.

در حالی که انواع مختلفی از مواد مورد استفاده در ستون‌ها در ساخت و ساز وجود دارد. فولاد یک انتخاب رایج است. ساختار آن نسبت به سازه بتنی ساختاری بادوام تر و انعطاف پذیرتر و قوی تر ارائه می دهد. همچنین، ستون‌های فولادی معمولاً سبک‌تر و سریع‌تر از ستون‌های بتنی ساخته می‌شوند.

انواع ستون های فولادی در ساختمان سازی وجود دارد. هر نوع ستون بر اساس شرایط خاصی طبقه بندی می شود. این طبقه بندی ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ستون‌ها بر اساس مصالح ساختمانی
  • ستون‌ها بر اساس مقطع یا شکل
  • ستون‌ها بر اساس ارتفاع ستون و مقطع
  • ستون‌ها بر اساس شکل
  • ستون‌ها بر اساس جیره لاغری
  • ستون‌ها بر اساس انواع بارگذاری
  • ستون‌ها بر اساس مقاومت بار جانبی طبقه بندی می‌شوند
  • ستون‌های بدون طبقه بندی خاص

4 دلیل عمده که سازه فلزی انتخاب بهتری است؟

1. صرفه جویی در هزینه

سازه های فولادی برای اکثر پروژه‌ها در مواد و طراحی پیشرو هزینه است. ساخت و نصب آن ارزان است و نسبت به سایر روش‌های ساختمانی سنتی به نگهداری کمتری نیاز دارد.

2.  زیبایی

فولاد دارای زیبایی طبیعی است که اکثر معماران نمی‌توانند منتظر استفاده از آن باشند. با سازه‌هی فلزی  در صورت تمایل می‌توانید نور طبیعی زیادی در هر شکلی از ساختار داشته باشید.

3. کنترل و مدیریت

سازه‌های فولادی در کارخانه ساخته می شوند و به سرعت در محل ساخت و ساز توسط پرسنل ماهر ساخته می شوند. که فرآیند ساخت و ساز ایمن را انجام می دهد. بررسی‌های صنعت به طور مداوم نشان می‌دهد که سازه‌های فولادی راه حل بهینه در مدیریت است.

4.  دوام

فولاد می تواند در برابر نیروهای شدید یا شرایط آب و هوایی سخت مانند بادهای شدید، زلزله، طوفان و برف سنگین مقاومت کند. آنها همچنین نسبت به زنگ زدگی حساس نیستند و بر خلاف قاب های چوبی تحت تأثیر موریانه، حشرات، کپک، کپک و قارچ قرار نمی‌گیرند.

انواع سازه های فلزی

سازه‌های فلزی یا فولادی در نوع خود به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند. برای آشنایی با ویژگی‌های هر کدام از انواع سازه‌های فلزی سبک ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

سازه فلزی قابی

در ساختمان‌سازی با معماری مدرن بیشترین استفاده از این نوع سازه را شاهد هستیم. سازه‌های قابی یا قاب‌بندی شده در ترکیب گسترده‌ای از ستون‌ها و تیرهای ساختمانی استفاده می‌شود.

ستون ها و تیرها به کمک اتصالات به هم متصل می‌شوند. که ساختار سازه‌ها به صورت عمود بر هم سوار می‌شوند.

یکی دیگر از کاربردهای سازه‌های قاب‌بندی شده برای ساخت پل‌‌هاست.

سازه-فلزی-فابی
سازه فلزی قابی

سازه فلزی پوسته‌ای

ساختار پوسته ای، در ساخت و ساز ساختمان، ساختار صفحه ای نازک و منحنی شکلی است که برای انتقال نیروهای وارده توسط تنش های فشاری، کششی و برشی که در صفحه سطح اعمال می شود، شکل می گیرد. معمولاً از بتن تقویت شده با شبکه فولادی ساخته می شوند.

ساخت سازه فلزی پوسته‌ای در دهه 1920 آغاز شد. این پوسته پس از جنگ جهانی دوم به عنوان یک سازه بتنی بزرگ با دهانه بلند ظاهر شد. طاق‌های نازک پوسته سهموی سفت شده با دنده ها با دهانه هایی تا حدود 90 متر ساخته شده اند.

ازین نوع سازه در پروژه‌های ساخت‌وساز مانند سالن‌های ورزشی، تالار‌های اجتماعی، فروشگاه‌ها، برج‌های صنعتی استفاده می‌شود.

سازه-فلزی-پوسته-ای
سازه فلزی پوسته ای

سازه فلزی معلق

سازه‌های معلق سازه‌هایی هستند که سطوح افقی دارند، یعنی کف‌ها توسط کابل‌هایی آویزان شده است. از فرورفتگی کابل‌های فولادی بزرگ و با استحکام بالا پشتیبانی می‌شوند. استحکام یک سازه معلق از فرم  سهموی کابل با استحکام بالا آویزان گرفته شده است.

کابل آویزان در شرایط بارگذاری متقارن پایدارتر است. زیرا کابل ممکن است در تلاش برای تنظیم با یک بار غیرمرکز تغییر شکل دهد. همانطور که کابل با این بار تنظیم می شود، بقیه ساختار جابجا می شود.

بیشترین کاربرد این سازه فلزی معلق برای ساخت پل‌ها با دهانه‌های طولانی و سازه‌های قوص‌دار است.

سازه-فلزی-معلق
سازه-فلزی-معلق

سازه فلزی خرپایی

خرپا یک سازه یا چارچوب اصلی آن است که از تیرها، پایه ها  تشکیل شده است. خرپاها معمولاً شامل پنج یا چند واحد مثلثی هستند که از اجزای مستقیم متصل در اتصالات یا گره‌ها استفاده می‌کنند. خرپاها را می‌توان از مواد مختلفی ساخته و اشکال معماری گوناگونی به آن بخشید.

بسیاری از سازه ها برای افزایش استحکام، دوام و قابلیت اطمینان به خرپاهای فولادی متکی هستند. فولاد همچنین یکی از انعطاف پذیرترین و همه کاره ترین مواد برای ساخت است.

در ساختمان‌هایی که از خرپا استفاده می‌شود علاوه بر مقرون به‌ صرفه بودن آن، در برابر نیروهای وارده مقاومت به‌سزایی ایجاد می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله با انواع سازه های فلزی در صنعت ساخت‌وساز آشنا شدیم. درواقع سازه‌ های فلزی یک قابلیت به‌‌سزایی که دارد. به‌راحتی بازیافت می‌شود. و پسماند یا نخاله‌ای در هنگام ساخت تولید نمی‌کند. همین امر نیز مورد توجه معماری مدرن قرار گرفته است. اگر شما نیز تجربه ساخت‌و‌ساز با سازه‌های فلزی را دارید. با ما به اشتراک بگذارید. 

همچنین برای خرید انواع سازه های فلزی و مشاوره در این زمینه با کادر مجرب ما در شرکت فنی مهندسی «پایا زمین پارس پژواک» در ارتباط باشید. 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *